Jak to się zaczęło?
Do 2013 r. w Uniejowie przy okazji dożynek organizowana była impreza Gęsi Pipek, na której przygotowano potrawy na bazie gęsiny. Gęsi Pipek nie przyciągał jednak tłumów turystów do miasteczka. Tymczasem włodarze chcieli wprowadzić nowy, atrakcyjny punkt do gminnego kalendarza imprez, który zintegruje środowisko kulinarne Uniejowa – rolników, restauratorów, a także smakoszy zdrowych, lokalnych smakołyków. Tak narodził się pomysł zorganizowania Festiwalu Smaków. Pierwsza i druga edycja (2014 r. i 2015 r.) odbyły się w innej niż dzisiejsza odsłonie. Wówczas były to pokazy kulinarne w plenerze, podczas których restauracje prezentowały swoje dania i produkty, a goście mogli degustować przygotowane potrawy. W II edycji Festiwalu można było odwiedzać restauracje i smakować dań w formie akcji pn. „Smakowite spacery po Uniejowie”. W trakcie III Festiwalu (2016 r.) w Domu Pracy Twórczej odbył się kiermasz produktów lokalnych i pokaz kulinarny. Kolejne edycje (IV-V) zmieniły formułę na taką, która obowiązuje dziś
Jurorzy
Na komisji oceniającej potrawy ciąży trudny obowiązek – w ciągu dwóch dni jurorzy muszą spróbować aż kilkanaście dań głównych i podobną liczbę deserów, a potem wytypować z nich najlepsze dania. Do takiego wyzwania trzeba się dobrze przygotować! W skład komisji wchodzą zwykle przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Miejskiej, a także goście z miast partnerskich oraz gość specjalny. W ostatnich edycjach uczestniczyli m.i.n Attila Pintér z Mórahalom (Węgry), Tomasz Wójcik – Radny Rady Miejskiej, Agnieszka Olczyk z Urzędu Miasta, a także Karolina Smętkiewicz, organizatorka pierwszych edycji Festiwalu Smaków, obecnie pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Goście specjalni
Na każdą edycję zapraszano gościa specjalnego, znanego z ogólnopolskich mediów eksperta od kulinariów, który prowadził pokazy kulinarne połączone z degustacją, a także występował jako juror – przewodniczący komisji konkursowej oceniającej potrawy w restauracjach. W 2014 r. był to Tomasz Jakubiak, na II i IV edycję przyjechał pasjonat dobrego gotowania Carlos Gonzáles-Tejera. Na III, V i VI edycji rola ta przypadła Adamowi Kozaneckiemu, finaliście konkursu „Master Chef”. W 2018 r. w Uniejowie gościł też mistrz świata w pieczeniu pizzy – Włoch Alessandro Ceci. W szóstej edycji Festiwalu rolę eksperta kulinarnego sprawowała wicestarosta łańcucki – pani Barbara Pilawa-Kraus, która do Uniejowa przyjechała z w towarzystwie innych gości z Podkarpacia. W czasie Festiwalu Smaków częstowali produktami regionalnymi i przysmakami lokalnej kuchni. W kolejnym roku w Festiwalu Smaków gościli: góral z krwi i kości, muzyk i projektant – Jan Trebunia-Tutka, a także bohaterka programu telewizyjnego Hell’s Kitchen Piekielna Kuchnia, blogerka kulinarna – Anna Pastuszka-Zańczak. Rok 2021 to udział zwyciężczyni dziewiątej edycji programu Masterchef – Oli Juszkiewicz.
Motyw przewodni
W 2016 r. po raz pierwszy pojawił się motyw przewodni Festiwalu, na bazie którego szefowie kuchni kreują własne wariacje potraw o ciekawych nazwach nawiązujących do historii i walorów Uniejowa. Wtedy był to ser kozi. W 2017 r. restauratorzy oferowali potrawy z ryb słodkowodnych – jak przystało na nadwarciańskie miasteczko, a w kategorii deseru pojawiły się słodkości przygotowane na bazie warzyw i owoców.
W roku 2018 przyszła kolej na produkty lokalne. Podczas V Uniejowskiego Festiwalu Smaków goście mogli się przekonać, że Ogórek Termalny z Uniejowa i miód z lokalnych pasiek są chętnie wykorzystywane przez miejscowych restauratorów. Produkty te stanowiły składniki dań konkursowych. W efekcie powstały smaczne potrawy, z których część weszła do stałego menu restauracji.
W 2019 r. organizatorzy za motyw przewodni wybrali tradycyjne produkty okolic Uniejowa – ziemniak i jabłko. Te proste składniki pobudziły fantazje uniejowskich szefów kuchni, którzy potrafili stworzyć z nich prawdziwe cuda. Zapoznaj się z daniami VI Festiwalu.
Motywami przewodnimi w roku 2020 były grzyby oraz śliwki.
Z kolei w ósmej edycji Festiwalu na talerzach pojawiły się cukinia oraz gruszka.
Wspomnienia kolejnych edycji Festiwalu Smaków
VII edycja
VI edycja
V edycja
IV edycja
III edycja
II edycja
I edycja